تبلیغات
و خدایی که در این نزدیکیست... - خدا - 3

و خدایی که در این نزدیکیست...

و خدا را می بینم، همه جا، با همه کس، با همه رنگ...

 

خدا - 3

 

نوع مطلب :1 - خدا ،

نوشته شده توسط:زمان انسانیت

السلام علی الحسین

و علی علی بن الحسین

و علی اولاد الحسین

و علی اصحاب الحسین

در کنار کامل بودن هستی مسائل دیگه ای هم باید مورد توجه باشه. مثلا: همه موجودات و همه چیزایی که تو هستی وجود دارن حرکتی دارن به سمت کامل شدن. موجودات زنده دچار تکامل میشن و اونهایی که نتونن با این حرکت همراه بشن نسلشون منقرض میشه و موجودات جدید جای اونها رو میگیرن. موجودات غیر زنده هم همینطورن. همه مواد میخوان به حالتی برسن که کمترین سطح انرژی و بیشترین سطح آزادی رو داشته باشن (آنتالپی و آنتروپی). یعنی در واقع میخوان در سکون کامل باشن و در عین حال کل هستی برای اونها باشه. در واقع میخوان مثل کل هستی بشن.

همه اجزای هستی دارن به سمتی حرکت می کنن که کل هستی تو اون حالت قرار داره. یعنی کامل شدن. پس کل هستی کامله ولی موجودات همگی دارن به سمت کمال  حرکت می کنن. این یه مساله دیگه رو هم روشن میکنه؛ هستی «هدف» داره، و هدف اون به کمال رسیدن تک تک موجوداته.

در کنار این موارد (کمال و بینهایت بودن و هدفمندی) مورد دیگه ای هم هست: هوشمندی!

حداقل هوشمندی هستی این بوده که تو اون موجود هوشمندی به اسم انسان بوجود اومده. بنابراین هستی انقدر هوشمند بوده که چنین موجودی از اون بوجود بیاد. از طرفی همه انسانها و بقیه موجودات بخشی از این هستی اند. بنابراین هوش اونها هم زیرمجموعه ای از هوش هستی محسوب میشه. (در ساده ترین حالت میشه گفت که هستی به اندازه همه موجوداتی که تو اون هستند هوش داره، چون همه اونها زیرمجموعه هستی اند.) پس از دو زاویه مساله قابل بررسیه:

1)     هستی اونقدر هوشمند بوده که انسان رو بوجود آورده

2)     هوش همه موجودات زیرمجموعه هوش هستیه بنابراین هستی از همه موجودات هوشمندتره

خصوصیات دیگه ای هم وجود داره مثلا اینکه این نظام هستی قانونمنده.

این قانونمندی 2 تا نتیجه داره:

1)     جهان هستی نظم داره. یعنی همه چی همونجاییه که باید باشه. ماه دور زمین حرکت می کنه، زمین به دور خورشید میچرخه، خورشید تو مدار خودش تو کهکشان راه شیری در حرکته، کهکشان راه شیری نسبت به کهکشانهای دیگه متحرکه و هیچ کدوم از این حرکتها برای نظام هستی مشکل ایجاد نمیکنه.

2)     جهان هستی دارای علیته. هیچ چیزی بدون دلیل اتفاق نمی افته. همه تغییرات و تبدیلات با دلایلی اتفاق می افتن. مثلا یه موجودی میمیره. چرا؟ احتمالا چون قلبش از کار افتاده. خوب چرا؟ شاید به خاطر اینکه تغذیه اش درست نبوده. به هرحال همه چی یه دلیلی برای اتفاق افتادن داره.

یه قانون مهم دیگه هم تو هستی وجود داره و اون هم قانون عمل و عکس العمله. این قانون میگه «هر عملی عکس العملی داره برابر با خودش و در جهت فاعل». این توی همه مسائل هستی وجود داره. مثلا در فیزیک و روانشناسی و جامعه شناسی و کلا در همه جا این قانون صادقه.

کم کم میخوام وارد یه سری مسائل اساسی تر بشم. مسائلی که ممکنه به نظر پیچیده تر بیاد.

برای این بحث میخوام یه فرض جدید به مفروضات قبلیمون اضافه کنم. اون هم اینه: «ما همه چی رو نمیدونیم».

بعضی چیزها هست که ما (نوع بشر) میدونیم، بعضی چیزها که نمیدونستیم و بعدا یاد گرفتیم، چیزایی که نمیدونیم و بعدا متوجه میشیم و یه چیزایی که احتمالا هیچ وقت اونها رو نفهمیم. شاید نسل بشر منقرض بشه یا به هر دلیل دیگه ای نتونیم درکش کنیم. ولی این نفهمیدن دلیل بر عدم وجود اونها نیست.

تا همین چند وقت پیش کسی از وجود اتم خبر نداشت. یا نمیدونست ملکول وجود داره. یا حتی مثلا 2000 سال پیش کسی نمیدونست بدن موجودات زنده از سلول ساخته شده.

اینکه کسی نمیدونست مثلا سلول وجود داره دلیل بر عدم وجود سلول نبود. همون زمان هم بدن موجودات از سلول ساخته شده بود!!! فقط الان میدونیم که هست.

به علاوه، چیزایی هستن که ما میدونیم وجود دارن ولی نمیتونیم بفهمیم ماهیتشون چیه. این جور مسائل از قدیم بوده، الان هست و در آینده هم خواهد بود.

مثلا ما نمیدونیم ماهیت خواب و رویا چیه. ما وقتی میخوابیم یه چیزایی می بینیم. واقعا هم می بینیم! اونجا زندگی می کنیم و تو اون لحظه به نظرمون یه تجربه واقعیه. ولی واقعا این دنیا جنسش از چیه؟ از جنس ماده یا انرژی یا چیزی که ما هنوز نمیدونیم چیه؟ نمیدونیم! واقعا نمیدونیم کدوم یکی از اینهاست ولی میدونیم که واقعا وجود داره. (منظور من از ماهیت خواب، عامل خواب دیدن نیست. منظورم جنس خود اون خوابیه که می بینیم. عامل خواب میتونه واکنشهای سلولهای مغز باشه و من هم تو این مورد بحثی ندارم، حرف من راجع به خود دنیای خواب یا رویاست که یه تجربه واقعیه ولی وقتی ما تو اون دنیا زندگی می کنیم کسی که کنار ماست و بیداره نمیدونه ما کجاییم! شاید بشه با عکس العملهای سلولهای مغز فهمید طرف تو خواب چی میبینه اما این که اون چیزی که توی خواب میبینه واقعا جنسش از چیه هنوز مجهوله.)

یا مثلا خود تفکر و اینکه ماهیت (جنس) تفکر و تجسم و تصاویر ذهنی چیه.

بنابراین یه چیزایی هستن که ما میدونیم وجود دارن ولی نمیدونیم چیه، چیزایی که اصلا نمیدونیم وجود دارن و احتمالا در آینده بدونیم و مواردی که نمیدونیم و احتمالا هیچ وقت هم نمی تونیم وجود اونها رو متوجه بشیم.

حالا با این فرضیات ادامه بحث رو تو پست بعدی دنبال می کنیم.

اربعین حسینی را به تمام شیعیان و امام عصر و نایب برحقش تسلیت عرض می کنم