تبلیغات
و خدایی که در این نزدیکیست... - خدا - 2

و خدایی که در این نزدیکیست...

و خدا را می بینم، همه جا، با همه کس، با همه رنگ...

 

خدا - 2

 

نوع مطلب :1 - خدا ،

نوشته شده توسط:زمان انسانیت

زمان

از نظر زمانی هم اگه فرض کنیم هستی از اول نبوده میرسیم به یه مرز. یعنی همون مرز شروع هستی. قبل از اون مرز حتی اگه فرض کنیم هیچ چی نبوده باز هم میرسیم به همون مساله قانون نبودن! یعنی اونجا قانونی بوده که میگفته «نباید اینجا چیزی باشه». و همین قانون یعنی هستی!

پس نتیجه اینه که هستی از بی نهایت زمان بوده و تا بینهایت زمان ادامه داره. یا حتی شاید بهتر باشه بگیم زمان معلول هستیه. یعنی به واسطه وجود هستی و حرکت در اون زمان تعریف میشه.

بنابراین هستی از اول بوده و هیچ وقت نابود نمیشه. شاید از یه شکلی به یه شکل دیگه تغییر کنه ولی ماهیت اون ثابته و عوض نمیشه.

حالا بیایم و اسم این ماهیت هستی رو بذاریم «خدا». پس این «خدا» یا هستی از بی نهایت زمان و مکان بوده و تا بی نهایت زمان و مکان گسترده است.

یه مساله دیگه: فیزیک میگه همه ذرات باهم ارتباط دارن. حداقل ارتباط اونها ارتباط گرانشی و جاذبه است. یعنی دوتا ذره به هم نیرویی وارد میکنن.

حالا یکی از ذرات هستی (مثلا یه اتم) رو در نظر بگیرین. از طرف جهان هستی چندین و چند نیرو به این ذره وارد میشه و متقابلا این ذره به تمام هستی نیرویی وارد میکنه. این ذره با مجموع این بینهایت نیرویی که بهش وارد میشه تو یه حالت تعادل قرار گرفته. منظورم از تعادل، سکون نیست؛ بلکه حالتی که جسم دارای یه برآیند نیروییه که اونو تو محل خودش قرار داده و متلاشیش نمیکنه.

اگه این ذره رو از هستی حذف کنیم چی میشه؟ منظورم از حذف کردن این نیست که تبدیل به یه چیز دیگه بشه. با نقض قانون بقای انرژی (بقای جرم و انرژی) اونو کلا نیستش کنیم.

در اینصورت نیرویی که از طرف این ذره به ذرات نزدیکش وارد میشد از روی اونها برداشته میشه؛ اونها از مسیر خودشون خارج میشن و به سمت ذرلت دیگه حرکت می کنن. اگه بررسی این فرآیند رو به همین ترتیب ادامه بدیم متوجه میشیم که هستی با یه فیدبک مثبت به سمت نابودی پیش میره و بعد از مدتی کل هستی از هم میپاشه! این مساله در ابعاد کوچیکتر مثل حذف یه المان از یه سازه کاملا ایده ال مهندسیه. یا حذف یکی از اتمهای یه ملکول.

اگه یه ذره رو به هستی اضافه کنیم چی میشه؟ اگه بازم مثل مساله قبلی نگاه کنیم میبینیم باز هم نتیجه همونه؛ یعنی حرکت به سمت نابودی!

پس نظام هستی در شکلی که هست، به کاملترین حالت قرار گرفته؛ نه میشه چیزی بهش اضافه کرد، و نه میشه چیزی ازش کم کرد. این یعنی «کمال»!

تا اینجا نتیجه گرفتیم هستی از نظر زمان و مکان بی نهایته و همچنین کامله.

بقیه اش هم ان شاا... پست بعدی.